Wczesne diagnozowanie

 

Wczesne diagnozowanie kierowane  jest do dzieci z tzw. grup ryzyka, tj. przedwcześnie urodzonych, z ciąży ryzyka (gdy w przebiegu ciąży wystąpiły patologie w obrębie organizmu matki lub dziecka, z problematycznych porodów), dzieci nisko punktowane w skali Apgar (niedotlenienie, zaburzenia napięcia mięśniowego itp), z obciążeniami i uszkodzeniami genetycznymi.


Jeśli zdiagnozowano uszkodzenia lub schorzenia opóźniające rozwój, wówczas konieczna jest wczesna interwencja fizjoterapeutów, pediatrów, neurologów oraz psychologów.

Wczesna interwencja skupia się na działaniach poprawiających aktualny stan zdrowia oraz na zapobieganiu skutków uszkodzenia w przyszłości. Zbyt późne wprowadzenie interwencji lub jej brak, może poważnie utrudnić dalszy rozwój. Mogą również powstać nieprawidłowe reakcje i postawy dziecka, które wpłyną na jakość jego dorosłego życia, a w niektórych przypadkach – doprowadzą do niepełnosprawności.

Efekty terapii zawsze zależne są od tego jak wcześnie problem został zdiagnozowany.

Alicja Baran    |    Rehabilitacja dzieci i niemowląt    |    Wizyty domowe    |    Gabinet: ul. Racławicka 48, 30-017 Kraków
Tel.:
+48 506 444 004    |     E-mail: alicja@alicjabaran.pl